21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

„Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób – zdalnie:

– śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;

– aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD (World down Day Syndrome) w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis;

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.

Strona Światowego Dnia Zespołu Downa www.worlddownsyndromeday.org Strona Down Syndrome International www.ds-int.org Twitter ŚDZD twitter.com/WorldDSDay Kanał YouTube ŚDZD www.youtube.com/DSiWDSD Profil ŚDZD na Facebooku www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day”

Źródło: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani

Skip to content